Results‎ > ‎

2004

Evt # Event Flt/Heat 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th
1 Col M 8 H1 Ga Tech A UGA UNC B Wheaton


  3 to Finals
06:31.6 06:35.5 06:43.9 06:54.5


 








 
H2 Ga Tech B UNC A Texas Clemson


 

06:28.3 06:36.8 06:40.9 06:50.7


 








2 Col W 4 H1 UGA A Ga State A UTC Ga Tech B Rice USC
  2 to Finals
08:19.8 08:26.9 8.34.4 09:00.6 09:23.9 11:19.4
 








 
H2 Wake UGA B Wheaton B Ga State B Davidson Berry
 

08:35.7 08:42.1 08:47.9 09:01.9 09:26.9 09:41.0
 








 
H3 Ga Tech A Wheaton A Clemson Vanderbilt NC State UTK
 

08:18.3 08:27.4 08:35.3 08:37.4 08:50.4 09:46.3
 








3 Jr. W 4 H1 Rocket Raleigh GPS Clinton SARC B

  3 to Semi
08:49.4 08:56.8 09:00.2 09:11.5 09:39.4

 








 
H2 Cinn CD ORRA SARC A Columbia Hilton Head

 

09:00.8 09:11.0 09:26.8 10:11.2 11:11.1

 








 
H3 GAR Sav CD Broughton AJRA B Augusta West Blvd B
 

08:55.2 09:04.4 09:06.1 09:11.2 09:11.5 10:12.9
 








 
H4 AJRA A OARS Highland Pk West Blvd A Frederica

 

08:21.9 08:28.1 08:55.5 09:22.1 09:56.6

 








4 Jr. M 8 H1 AJRA A ORRA A Leon B GAR Baylor B Raleigh Sav CD
  3 to Finals
06:39.1 06:42.7 06:47.7 06:50.3 07:17.2 07:54.3 08:02.9
 








 
H2 Leon A OARS SARC AJRA B Baylor A ORRA B
 

06:34.1 06:48.4 06:50.8 06:56.5 07:01.2 07:36.9
 








Evt # Event Flt/Heat 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th
5 Col M 4 H1 Wake UNC A Wheaton Clemson A Davidson

  2 to Finals
07:21.7 07:27.0 07:31.4 07:34.5 07:36.2

 








 
H2 Alabama NC State Rice UGA USC

 

07:31.9 07:34.2 07:50.7 08:03.7 08:51.1

 








 
H3 UNC B Texas Clemson B Ga Tech Ga State

 

07:15.9 07:19.7 07:33.1 07:38.6 07:10.0

 








6 Col W 8
Final Only





 








7 Jr. M 4 H1 OARS Leon Frederica A Sav CD Riverside B

  2 to Finals
07:38.3 07:41.2 08:14.7 08:21.6 08:48.8

 








 
H2 Rocket Raleigh Riverside A Hilton Head Broughton Highland Pk Columbia
 

07:46.7 07:51.6 07:52.9 08:11.6 08:14.1 08:48.1 11:18.3
 








 
H3 Cinn CD SARC B Augusta SARC A AJRA ORRA Frederica B
 

07:18.7 07:31.1 07:37.1 08:00.8 08:21.5 08:29.2 09:08.5
 








8 Jr. W 8 H1 GAR Augusta Rocket Frederica


  3 to Semi
07:23.8 07:52.2 08:12.8 08:33.5


 








 
H2 Leon A SARC A Highland Pk Clinton Hilton Head

 

07:30.1 07:38.1 08:11.5 08:44.3 09:17.9

 








 
H3 ORRA OARS Baylor B GPS B Raleigh

 

07:36.9 07:59.5 08:24.0 08:38.1 08:44.8

 








 
H4 GPS A Baylor A Leon B Westminster


 

07:38.9 07:49.7 08:01.0 08:08.4


 








9 Col M Lt 4 F1 UTC Vanderbilt Wheaton Berry NC State

 

07:43.9 07:45.9 07:47.5 08:12.8 08:16.0

 
F2 UNC Texas UGA Wake Clemson

 

06:56.2 06:59.4 07:01.8 07:14.0 07:18.8

Evt # Event Flt/Heat 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th
10 Jr. M Lt 4 F1 AJRA OARS Raleigh Riverside B


 

07:45.1 07:48.4 08:46.5 08:58.0


 








 
F2 GAR Leon SARC Baylor Riverside A

 

07:26.1 07:40.7 07:42.9 08:23.9 08:27.6

 








11 Jr. W Nov 4 F1 GAR Augusta SARC A GPS West Blvd A

 

09:41.7 09:47.1 09:52.9 10:20.8 11:32.6

 








 
F2 OARS A AJRA A Sav CD ORRA


 

08:43.6 08:55.0 09:52.7 10:44.7


 








 
F3 Highland Pk AJRA B SARC B West Blvd B Westminster B

 

10:00.9 10:41.1 11:02.4 11:53.7 12:55.1

 








 
F4 OARS B Westminster A LLRC Hilton Head LSMSA

 

09:41.3 10:23.7 10:45.1 11:04.8 12:01.9

 








 








12 Col W Nov 4 F1 Emory A Alabama A Ga Tech A Rice A UTK Clemson
 

08:51.4 09:02.7 09:07.1 09:07.3 09:54.1 10:07.6
 








 
F2 UGA Texas A UTC Ga State Ga Tech B

 

08:37.6 08:52.1 09:18.1 09:33.7 09:49.8

 








 
F3 Charleston Texas B Alabama B Berry Emory B Vanderbilt
 

09:28.1 09:45.7 10:02.9 10:51.2 11:05.0 11:24.6
 








 
F4 SCAD NC State Rice B Davidson Sewanee Brenau
 

09:35.7 09:53.2 10:08.2 10:12.9 10:22.3 10:45.3
 








3 Jr W 4 S1 OARS Rocket GAR GPS Broughton ORRA
  3 to Finals
08:56.0 09:17.0 09:27.1 09:36.8 09:42.9 09:44.6
 








 
S2 AJRA Highland Pk Cinn CD Raleigh Sav CD SARC A
 

08:27.9 08:46.4 08:55.4 09:06.1 09:23.4 09:51.8
Evt # Event Flt/Heat 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th
13 Jr. M Nov 8 F1 Leon OARS A Augusta AJRA A Riverside

 

07:17.2 07:21.1 07:22.8 08:02.4 08:56.3

 








 
F2 SARC A GAR ORRA Sav CD Raleigh

 

08:02.8 08:28.2 08:35.1 09:03.5 09:23.2

 








 
F3 Hilton Head OARS B Rocket SARC B AJRA B

 

07:55.6 08:00.7 08:15.7 08:34.9 08:58.5

 








14 Col M Nov 8 F1 UNC A Ga Tech Texas A Rice Clemson

 

06:45.1 06:57.5 07:03.4 07:49.6 07:50.1

 








 
F2 UGA Charleston SCAD UTK Ga State

 

07:23.2 07:40.0 07:41.7 07:43.9 09:00.1

 








 
F3 Texas B UNC B Sewanee



 

07:31.1 08:01.0 09:18.6



 








15 Col W Lt 4 F1 Wheaton Alabama




 

09:07.8 09:32.3




 








16 Jr. W Lt 4 F1 Sav CD AJRA ORRA SARC A West Blvd

 

09:11.6 09:15.1 09:22.0 09:37.7 09:47.2

 








 
F2 GPS Raleigh




 

09:49.1 10:06.1




 








8 Jr W 8 S1 GAR ORRA Baylor A SARC Rocket Baylor B
  3 to Finals
07:54.9 08:10.5 08:22.7 08:37.0 09:05.1 09:28.2
 








 
S2 Leon A Augusta GPS OARS Leon B Highland Pk
 

08:15.6 08:22.7 08:29.3 08:40.4 08:44.6 09:27.6
 








 








 








 








Evt # Event Flt/Heat 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th
17 Col W Nov 8 F1 Texas Ga Tech UGA Emory Clemson

 

08:46.2 08:58.7 09:01.6 09:12.1 09:15.2

 








 
F2 Charleston Rice NC State Brenau


 

09:17.5 09:29.1 09:36.2 11:55.0


 








18 Col M Nov Lt 4 F1 Ga Tech A UGA UNC Texas A Texas B Ga Tech B Davidson
 

08:31.1 08:41.2 08:52.2 09:00.8 09:47.1 10:03.9 10:14.2
 








19 Jr. W Nov 8 F1 Leon Westminster A Highland Pk Rocket AJRA Hilton Head
 

09:35.4 09:44.4 09:58.2 10:20.7 11:23.1 11:42.0
 








 
F2 GPS A OARS A GAR SARC A Baylor ORRA A
 

07:34.6 07:54.6 08:09.2 08:27.5 08:30.9 09:12.1
 








 
F3 OARS B GPS B Westminster B SARC B ORRA B

 

08:19.2 08:36.5 08:59.4 09:23.6 10:00.8

 








20 Col W Nov Lt 4 F1 UGA UTC Texas Ga Tech NC State

 

09:05.2 09:30.8 09:50.0 10:27.2 10:44.2

 








21 Jr. M Nov 4 F1 Rocket Leon GAR Sav CD B Baylor Broughton
 

08:27.2 08:36.9 08:46.0 09:55.3 10:14.9 11:48.2
 








 
F2 Augusta A Hilton Head LLRC LSMSA SARC B Darlington
 

08:09.3 08:33.5 08:55.7 08:57.2 09:30.5 10:03.1
 








 
F3 Columbia Frederica OARS B Sav CD A AJRA B

 

08:53.1 09:02.9 09:13.1 09:19.2 09:50.2

 








 
F4 OARS A Augusta B AJRA A SARC A ORRA

 

07:48.6 07:50.2 08:12.4 08:57.9 10:07.7

 








 








 








 








Evt # Event Flt/Heat 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th
22 Col M Nov 4 F1 UNC B Davidson Berry Ga State Vanderbilt USC
 

07:46.2 09:02.4 09:11.5 09:11.9 09:38.1 10:03.5
 








 
F2 UGA A UNC A UTC Ga Tech A UTK Texas A
 

07:41.2 07:42.3 07:59.1 08:03.4 08:05.3 08:08.1
 








 
F3 Texas B UGA B Emory Clemson Rice Ga Tech B
 

08:14.9 08:15.8 08:26.6 08:58.1 08:58.1 09:12.3
 








 
F4 Alabama Charleston SCAD NC State

`
 

08:40.8 08:52.6 08:54.8 09:48.5


 








1 Col M 8 Final UNC A Ga Tech B Ga Tech A UGA Texas UNC B
 

06:30.0 06:31.6 06:34.2 06:46.3 06:49.4 06:51.3
 








2 Col W 4 Final UGA A Ga Tech A Ga State Wheaton Wake UGA B
 

08:36.0 08:39.6 08:40.5 08:40.7 09:00.1 09:18.8
 








3 Jr. W 4 Final AJRA OARS Highland Pk Rocket Cinn CD GAR
 

08:43.4 08:55.6 09:11.6 09:11.8 09:26.4 09:56.8
 








4 Jr. M 8 Final Leon A AJRA ORRA Leon B OARS

 

06:50.4 06:58.9 07:06.8 07:09.8 07:11.3

 








5 Col M 4 Final UNC A Wake UNC B Texas NC State Alabama
 

07:36.5 07:40.8 07:55.9 08:05.7 08:07.5 08:14.5
 








6 Col W 8 Final UGA Ga Tech UTC Vanderbilt Charleston

 

08:03.3 08:14.5 08:19.6 08:31.7 10:02.6

 








7 Jr. M 4 Final Cinn CD SARC Leon OARS Rocket Raleigh
 

07:49.5 07:52.4 08:10.3 08:23.2 08:28.8 08:52.7
 








8 Jr. W 8 Final GAR Leon ORRA GPS Augusta Baylor
 

07:57.3 07:59.6 08:10.1 08:24.4 08:31.7 08:41.9
 








 


POINTS TROPHY



 


College Teams



 


1
University of Georgia


 


2
Georgia Tech



 








 


Junior Teams



 


1
Leon Crew



       
2
Orlando Area Rowing Society      
Comments